Gruntsūdens paraugu noņemšana

Licence ūdens ieguves urbuma ierīkošanai

Kādi ir nosacījumi ūdens ieguves urbuma ierīkošanai?

Urbuma ierīkošanas licence saņemama Valsts vides dienestā (Dienests) tikai, ja urbumi paredzēti dziļāki par 20 m vai ja diennaktī paredzēts iegūt vairāk kā 10 m3 pazemes ūdeņu.

Pirms licences saņemšanas:

  1. Veic ūdensapgādes iespēju apzināšanu un urbuma prognozētā dziļuma noteikšanu atbilstoši nepieciešamam ūdens apjomam, pazemes ūdens horizontu sagulumam un ūdens resursu pieejamībai pazemes ūdens horizontā;
  2. Noskaidro darbības atbilstību pašvaldības teritorijas plānojumam (jānoskaidro, vai atbilstoši vietējās pašvaldības teritorijas plānojumam, zemes vienībā ir pieļaujama ūdens ieguves urbuma ierīkošana un vai šajā zemes vienībā ir kādi aprobežojumi, piemēram, kultūras pieminekļu aizsargjosla, piesārņota vai potenciāli piesārņota teritorija utt.);
  3. Noskaidro darbības atbilstību vides aizsardzības prasībām (jānoskaidro, vai zemes vienībā atrodas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas vai biotopi). Aprobežojumus šādās teritorijās nosaka atbilstoši MK noteikumi vai individuālie dabas aizsardzības plāni;
  4. Veic atzinuma pieprasīšanu no Veselības inspekcijas par zemes gabala atbilstību būvniecībai.

Urbuma ierīkošanas licences saņemšanu nosaka likuma “Par zemes dzīlēm” 10. panta pirmās daļas 3. punkta e apakšpunkts, 11. panta pirmās daļas 2. punkts un MK noteikumi Nr. 696. Lai saņemtu Licenci ūdens ieguves urbuma ierīkošanai, Dienestā jāiesniedz iesniegums atbilstoši MK noteikumiem Nr. 696 22. punktam un tam jāpievieno pielikumi, tai skaitā ziņas par personāla kvalifikāciju un darbu veikšanai paredzēto tehnisko nodrošinājumu, ar darbu pasūtītāju saskaņotu darbu programmu, kā arī projektējamā urbuma ģeoloģiski tehnisko griezumu.

Urbuma ierīkošana

Pēc licences saņemšanas ierīko urbumu. Urbuma ierīkošanas process ietver arī tādas darbības kā urbuma koordinātu noteikšana, pazemes ūdens horizonta, tā līmeņa noteikšana urbumā, urbuma debita noteikšana, ūdens paraugu noņemšana, pazemes ūdens ķīmiskā sastāva noteikšana un bakterioloģisko analīžu veikšana.

Aizsargjoslu ap ūdens ņemšanas vietu aprēķins un saskaņošana LVĢMC

Aizsargjoslu aprēķins veicams atbilstoši MK noteikumiem Nr. 43. Stingra režīma aizsargjoslas platums atkarīgs no ūdens horizonta dabiskās aizsargātības pakāpes un tās platums var būt no 10 m līdz pat 50 m. Aizsargjoslu aprēķinu pārbauda un saskaņo LVĢMC. Urbumiem, kurus saimniecībā vai dzeramā ūdens ieguvei izmantos savām vajadzībām individuālie ūdens lietotāji (fiziskās personas), aizsargjoslas nenosaka, ja ir veikta labiekārtošana un novērsta notekūdeņu infiltrācija un ūdens piesārņošana.

Arī aizsargjoslu saskaņošana ar Veselības inspekciju (nav nepieciešama, ja urbumu izmanto fiziskas personas savām vajadzībām).

Ar LVĢMC saskaņoto aizsargjoslu aprēķinu iesniedz Veselības inspekcijai atzinuma par aizsargjoslu saskaņošanu ap ūdens ņemšanas vietu saņemšanai (atbilstoši MK noteikumu Nr. 696 4. pielikumam).

Kā notiek pases saņemšana?

Ūdens ieguves urbuma pases sagatavošana un saskaņošana LVĢMC

Pēc ūdens ieguves urbuma izveides, sagatavo ūdens ieguves urbuma pasi (neatkarīgi no urbuma dziļuma) un saskaņo to LVĢMC.

Gadījumos, kad:

  • plānots iegūt 10 m3 un vairāk pazemes ūdeni diennaktī;
  • ar ūdensapgādes pakalpojumiem tiek nodrošinātas vairāk nekā 50 fiziskās personas;
  • tiek iegūts un izmantots saimnieciskajā darbībā minerālūdens vai termālie ūdeņi;
  • ūdens resursu ieguve var radīt būtisku ietekmi uz vidi.

nepieciešams VVD saņemt ūdens resursu lietošanas atļauju.

Komersantiem, kas konkrētajam objektam jau saņēmuši A vai B kategorijas piesārņojošas darbības atļauju, nosacījumi par ūdens ieguvi norādīti šajā atļaujā un papildus ūdens resursu lietošanas atļauja nav jāsaņem.

Urbumu ierīkošanas kārtība, kas nav dziļāki par 20 m (parasti tās ir iedzītās akas jeb tā saucamās “spices”) un no kuriem diennaktī iegūst līdz  10 m3 pazemes ūdeņu, ir tāda pati, kā iepriekš aprakstīta, izņemot nosacījumu par licenci, – Dienesta licence urbuma ierīkošanai nav jāsaņem.